На прага сме на тазгодишната жътвена кампания. Районната администрация и пожарната в Нови Искър, напомнят основни правила за пожарна безопасност

С наближаване на жътвата Районна администрация „Нови Искър” и Участък „ Пожарна безопасност и защита на населението” Нови Искър предприемат необходимите мерки за осигуряване на пожарната безопасност по време на кампания и административното обслужване на заинтересованите лица, участващи в прибирането, транспортирането, обработката на житните култури, съхранението и складирането на зърното, и груби фуражи. Опазването на зърнените храни и фуражите от пожари е важна и отговорна задача в дейността на земеделските стопани, органите за пожарна безопасност и цялата общественост. Подценяването на изискванията за пожарна безопасност, създава условия за възникване на пожари с големи щети. В жътвената кампания не трябва да участва земеделска техника , без тя да бъде пожарообезопасена, технически изправна и за която не е издадено становище от органите за ПБЗН. За да бъде гарантирано прибирането и съхранението на реколтата, е необходимо да се създаде добра организация за пожарообезопасяване и да бъдат изпълнени в пълен обем задълженията, залегнали в Наредбата за пожарната безопасност при извършване на дейности в земеделските земи.

Във връзка с предстоящата жътвена кампания и летния пожароопасен сезон на територията на община Нови Искър, УПБЗН Нови Искър към 02 РСПБЗН, напомня някои основни правила за пожарна безопасност:

- Изискванията за пожарна безопасност са регламентирани в НАРЕДБА № 8121з-968 ОТ 10 ДЕКЕМВРИ 2014 Г. ЗА ПРАВИЛАТА И НОРМИТЕ ЗА ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ ПРИ ИЗВЪРШВАНЕ НА ДЕЙНОСТИ В ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ;

- Изискванията на наредбата са задължителни за всички юридически и физически лица, собственици и ползватели на земеделски земи, както и лица, които преминават и/или осъществяват дейностин в близост до тях;

- Не се допуска паленето на открит огън, тютюнопушенето и паркирането на моторни превозни средства в площите с посеви и на разстояние, по-малко от 50 метра до тях, от настъпването на восъчна зрялост до окончателното прибиране на реколтата и изораване на стърнищата;

- В земеделските земи и извън тях (слогове и крайпътни ивици) не се разрешава паленето на стърнища, суха тревна растителност и други растителни остатъци, както и използването на открити огнеизточници;

- Гражданите да не изхвърлят угарки от цигари през прозорците на моторните превозни средства при пътуване;

- Земеделската техника се допуска до участие в жътвената кампания, ако е преминала годишен технически преглед, когато такъв се изисква съгласно Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника, или периодичен технически преглед съгласно Закона за движение по пътищата, и е осигурена с изискващите се пожаротехнически средства и искрогасители;

- Земеделската и друга техника се съоръжава с необходимите противопожарни уреди и съоръжения и стандартни искрогасители.Акумулаторните батерии да са защитени от удар,  вибрации и от попадане на метални предмети върху полюсите.Електрическите вериги от оборудването да са защитени с предпазители, оразмерени за съответните номинални токове.Тръбопроводите от горивната и хидравличната системи да са защитени от механични и топлинни въздействия и да няма течове.Нагорещените части на двигателите /турбокомпресор, изпускателен коректор / на земеделската техника да не задържат горими частици от смазки, прах, масло и други.


- Допускането на земеделската техника до участие в жътвена кампания се извършва със становище на началника на 02 РСПБЗН след подадено писмено искане по реда на чл. 29 от Административнопроцесуалния кодекс.Към искането се прилагат следните документи:

1. когато искането се подава от упълномощено лице - пълномощно с нотариална заверка на подписа;

2. документ за внесена държавна такса;

3.документ (копие), удостоверяващ, че съответната земеделска техника е преминала годишен технически преглед, когато се изисква съгласно Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника, или периодичен технически преглед съгласно Закона за движение по пътищата.

- Задължително се осигурява по време на жътва в житните блокове на трактор с водач с прикачен плуг с минимална широчина на захвата 1 м., а над 2000 дка и пригодено за пожарогасене съоръжение. Масивите се парцелират на участъци за еднодневна работа на зърнокомбайните, както и за отделяне площите на отделни собственици.

- Противопожарните ивици покрай пътищата от Републиканската пътна мрежа, горските насаждения, сметищата, пчелините, гробищата и други са с широчина най-малко 6 м., а тези покрай железопътните линии, оградите на газо-разпределителните и катодните станции, крановете възли и очистните съоръжения на магистралните газопроводи, петролопроводи и други пожароопасни места и обекти най-малко 10 м.

- Не се допуска до участие в жътвената кампания земеделска техника с неизправни устройства за контрол и сигнализация на възлите и елементите на двигател, хидравлична, горивна, мазителна и спирачна системи, ел.оборудване.Зърнокомбайните се осигуряват с устройства за защита от статично електричество.

- Ежедневно след приключване на работа пожароопасните възли и механизми в земеделската техника / двигатели, акумулатори, турбокомпресори, колектори и газоотводни тръби, гориво и масло проводи, ел.оборудване и други / се почистват от наслоен прах, горими растителни отпадъци, масло и други.

- Юридическите и физическите лица, извършващи дейности в земеделските земи, са длъжни да поставят на видни места покрай площите с житни култури знаци за забрана на пушенето и паленето на открит огън в съответствие с Наредба № РД-07/8 от 2008 г. за минималните изисквания за знаци и сигнали за безопасност и/или здраве при работа (ДВ, бр. 3 от 2009 г.)

- Грубият фураж се складира и съхранява на почистени от суха растителност площадки, оградени с негорима ограда, висока най-малко 1,5 м, на разстояние най-малко 5м от купите – с пригодена за заключване врата. От вътрешната или външната страна на оградата се изорава ивица с широчина най-малко 5м.  Откритите складове за груб фураж се разполагат на разстояния най-малко 50 м от горски масиви  и  ж.п. линии;  10 м от пътища на републиканската пътна мрежа и 1,5 пъти височината електрическия стълб.                           

Искаме отново да напомним, че изгарянето на стърнища и слама, суха трева по слогове, крайпътни ивици и други площи се забранява. Участниците в жътвената кампания са длъжни да предприемат мерки за съобщаване на органите на ПБЗН, при забелязан пожар в житни масиви и участват в гасителните действия.

Напомняме на юридически лица и гражданите, които виновно не са изпълнили задълженията, предвидени в НАРЕДБА № 8121з-968 ОТ 10 ДЕКЕМВРИ 2014 Г. ЗА ПРАВИЛАТА И НОРМИТЕ ЗА ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ ПРИ ИЗВЪРШВАНЕ НА ДЕЙНОСТИ В ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ се наказват с административна глоба, съгласно Закона за МВР.

При възникване на пожар своевременно съобщете на телефон 112!

Фотоалбуми

ХАРТА НА КЛИЕНТА